Szczecińskie mozaiki cz.1 – „Kosmos”

Szczecińskie mozaiki cz.1 – „Kosmos”

wpis w: Artykuły, BLOG | 0

Szczecińskie mozaiki, czyli o co chodzi?

W niedzielę 19 marca w programie „Dzień dobry TVN” wyemitowano materiał pt. „Polska mozaiką stoi”. Ciekawy przyczynek do dalszego zapoznania się z tematem PRL-owskich mozaik.  Zainspirowany postanowiłem napisać coś na temat mozaik z mojego rodzinnego miasta. Rozpoczynamy cykl pt. „Szczecińskie mozaiki”. Postaram się sfotografować i napisać kilka słów na temat mozaik, które zachowały się w Szczecinie. Cykl rozpocznę od mozaiki, która wiąże się z moimi najdawniejszymi wspomnieniami, gdy to rodzice zabrali mnie do kina na „Króla Lwa”.

Kino Kosmos

Dawniej jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na alei Wojska Polskiego – dziś ukryty za fasadą bezdusznego biurowca. Traktowany jak relikt minionej epoki, który mimo remontu stoi pusty. Nazywany najmłodszym zabytkiem Szczecina. „Kosmos” otworzono 7 listopada 1959 roku. Budynek zaprojektowany specjalnie na potrzeby kina panoramicznego przez Andrzeja Korzeniowskiego, mógł pomieścić 650 widzów. Gdy odwiedziłem owe kino po raz pierwszy, czasy świetności miało już za sobą, mnie to jednak nie przeszkadzało, w końcu byłem w kinie. Poza bajkami zobaczyłem tam po raz pierwszy takie filmy jak „Ogniem i mieczem”, „Star Wars” Epizod I i Epizod II. Mimo fatalnego dźwięku to miejsce miało swój niepowtarzalny klimat. Niestety kino mojego dzieciństwa przegrało walkę z multipleksami i zamknęło się w 2003 roku. Dlaczego o tym wszystkim piszę? Bo za każdym razem, gdy odwiedzałem kina zadzierałem wysoko głowę by podziwiać wspaniałą kolorową mozaikę, która była dla mnie tożsama z nazwą „Kosmos”.

Mozaika

Tak prezentuje się dzisiaj mozaika ceramiczna na froncie dawnego Kina „Kosmos”. Wykonało ją dwóch Szczecińskich plastyków Emanuel Messer i Sławomir Lewiński. Kolorowa, fantazyjna, a jednocześnie pierwotna, chyba te słowa najlepiej opisują mozaikę na Kosmosie. Co po latach przychodzi mi do głowy gdy na nią spoglądam? Malowidła naskalne z Lascaux. Te sylwetki, te zwierzęta. Wspaniały przykład dzieła sztuki, które miało przemawiać do ludu. Co ciekawe i może najważniejsze – tej mozaice nic już nie grozi, gdyż została objęta ochroną prawną.

Kino Kosmos
Źródło: sedina.pl

Zostaw Komentarz